Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Oświetlenie w kuchni rządzi się swoimi prawami. Lampa w centralnym punkcie nie wystarczy, aby uzyskać komfort świetlny wymagany w tym pomieszczeniu. Konieczne jest zaprojektowanie funkcjonalnego oświetlenia składającego się z różnych punktów świetlnych znajdujących się m.in. nad stołem i blatem kuchennym.

Wybierając oświetlenie do kuchni, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na funkcje, jakie ma pełnić. Zróżnicowane lampy, kinkiety oraz halogeny nie tylko poprawiają estetykę wnętrza, ale sprawiają również, że w bezpieczny sposób można korzystać z poszczególnych stref kuchennych. Ważne jest, aby zapewnić w strategicznych miejscach idealne warunki oświetleniowe.

Podział oświetlenia kuchennego

Projektując oświetlenie w kuchni, musisz pamiętać o podziale pomieszczenia na strefy, w których znajdować powinny się idealnie dobrane lampy. Musisz przede wszystkim zadbać o:

- oświetlenie centralne dające bardzo dużo światła, np. lampę wisząca IL MIO KLAR E27 Polux,

- oświetlenie do zadań specjalnych, czyli oświetlenie punktowe, nablatowe, doświetlające przestrzeń roboczą w kuchni,

- oświetlenie dekoracyjne nadające wnętrzu wyjątkowego charakteru, np. można umieścić je nad stołem w jadalni (LAGOS Lampa wisząca 230V 3 x GU10 czarna).

Lampy sufitowe w kuchni – dlaczego warto w nie zainwestować?

Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, dające dostęp do dużej ilości światła. Nie musisz jednak decydować się na klasyczną lampę znajdującą się w centralnej części pomieszczenia. Wybór może paść m.in. na:

- reflektory halogenowe,

- lampki LED wbudowane w sufit podwieszany.

Pamiętaj jednak, że centralne oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne i nie należy z niego rezygnować. Można jednak poszaleć z wariantami i dopasować rozwiązanie do potrzeb aranżacyjnych.

Jak oświetlić strategiczne punkty w kuchni?

Blat kuchenny

Miejsce do przygotowywania potraw trzeba w wyjątkowo dobry sposób doświetlić. Powinno być wygodne, komfortowe i bezpieczne. Możesz zdecydować się na oświetlenie punktowe (umieszczaj lampki co 40-60 cm, aby zapewnić skuteczne oświetlenie strefy roboczej) lub taśmy LED.

Wyspa

Wiele osób aranżujących współczesne kuchnie decyduje się na zakup wyspy. Może ona służyć jako miejsce do dodatkowego przechowywania, do przygotowywania potraw lub ich konsumowania. Oświetlić tę przestrzeń możesz lampami wiszącymi lub punktowym oświetleniem LED-owym umieszczonym w suficie podwieszanym.

Stół

Ważnym miejscem w każdej kuchni jest stół. To przy nim toczy się towarzyskie życie rodziny. To tu rozmawia się o najważniejszych sprawach, podejmuje ważne decyzje, jak i spożywa się posiłki.

Jeżeli jest to przestrzeń dla 2-5 osób, do jego oświetlenia wystarczy jeden punkt świetlny. W przypadku większego stołu, zalecamy zastosować podwójną lub potrójną lampę wiszącą. Pamiętaj, aby żarówki nie znajdowały się na wysokości oczu, a kilkanaście centymetrów nad głowami osób siedzących. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na nieprzezroczysty klosz, ponieważ światło nie razi wtedy w oczy.

Data dodania: 02.05.2020 r.