Niczym yin i yang, biel i czerń, pieprz i sól…tak samo lampa z dedykowaną jej żarówką tworzą idealną całość. Ale żeby taka całość powstała, wiedzieć należy, w jaki sposób ją uzyskać. A ponieważ producenci żarówek przygotowali dla kupujących niezliczoną właściwie liczbę propozycji, należy wiedzieć, czym się kierować przy wyborze właściwej.
W poszukiwaniu żarówki idealnej
Powszechnie wiadomo, że dzięki dobrze dobraniu oświetleniu można nie tylko sprawić, że wnętrze będzie posiadało określone cechy (na przykład stanie się przytulne albo będzie przestrzenią, w której świetnie się pracuje). Światło padające z odpowiednią intensywnością, o dobrze dobranej barwie i takie, które skierowane jest w miejsce godne wyeksponowania to sposób na sukces.
Jakimi kryteriami kierować się przy dobieraniu żarówki do lampy?
Wyrażana jest w watach (W) w przypadku klasycznych modeli lub też w lumenach, gdy mówimy o ledowych. Moc żarówki w dużym stopniu wpływa na intensywność światła, które uzyskamy. Pamiętajmy, że egzemplarz o zbyt dużej mocy mógłby naszą lampę uszkodzić. Gdy jednak będzie ona zbyt mała, nie uzyskamy odpowiedniego efektu, czyli w pomieszczeniu będzie po prostu zbyt ciemno.
Wielkość gwintu również nie jest bez znaczenia. Tylko ta dobrana do oprawy perfekcyjne spełni swoją funkcję. W potocznej nomenklaturze zwykle mówi się o małym i dużym gwincie, bardziej fachowo nazywając je E14 i E27.
Niekiedy o tym kryterium się zapomina, jednak i na nie warto zważyć. Jeżeli bowiem chodzi nam o żarówkę sprawdzającą się w przestrzeni domowej, konieczna jest możliwość jej pracy przy odpowiednim napięciu (rzędu 230 V), czyli powszechnie dziś w Polsce obowiązującym.
Nie ukrywajmy, że ten parametr nie ma znaczenia. Cena, bo o tym mówimy, dla wielu także jest istotną kwestia. Klasyczne żarówki to wydatek rzędu kilku złotych. Jednak coraz częściej odchodzi się od nich, wybierając modele typu LED. Te drugie, choć droższe, mają niezwykle wydłużoną żywotność, więc ich zakup to inwestycja właściwie na lata. Oszczędność energii na poziomie 90% - to robi wrażenie!
Na co jeszcze należy należy zwrócić uwagę, poszukując żarówki?
Kształt żarówki powinniśmy natomiast dobrać, zwracają uwagę na oprawę lampy. Zupełnie inny będzie on w przypadku klasycznego żyrandola, inny natomiast wtedy, kiedy mamy do dyspozycji bardzo nowoczesną formę oświetlenia z wyeksponowanymi wyraźnie żarówkami.
Nie od dziś wiadomo, że barwa światła także stanowi istotny parametr. W większości przypadków do przestrzeni domowych poszukuje się modeli z ciepłą jego barwą. Jest dzięki nim bardzo przytulnie, rodzinnie, tworzy się przestrzeń pełną harmonii, taką, w której świetnie się odpoczywa. Ten parametr określa się w kelwinach. W przedziale 2000-3000 K warto szukać idealnego egzemplarza.
Kąt świecenia uzależniony jest od tego, do jakiej lampy potrzebujemy żarówki. Główne oświetlenie (czyli to górne) warto wyposażyć w model o kącie świecenia 360 stopni, w przypadku bocznych mniejszy kąt w zupełności wystarczy. Na koniec jeszcze współczynnik oddawania barw. Gdy jest on wysoki, przedmioty wokół prezentują się naturalnie. Jego wartość wyraża się wskaźnikiem Ra.
Dodać warto, że producenci zadbali także o stworzenie bardzo niebanalnych modeli żarówek. Ta z efektem płomienia wniesie do wnętrza dużo przytulności i oryginalności zarazem.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości przy zakupie żarówki, nie wahajmy się prosić o pomoc profesjonalistów. Ich rada i wsparcie pomogą nam rozświetlić naszą rzeczywistość w sposób perfekcyjny!
Polecamy energooszczędne żarówki typu LED z naszej bogatej oferty!