Skontaktuj się z nami »    📞 Infolinia: 85 7434 288    📧 E-mail: sklep@halogen.pl
✔️ 89.000 pozytywnych opinii   ✔️ Darmowa dostawa od 490 zł   ✔️ 14 dni na zwrot
Producenci
Paczkomaty InPost

Inpost Paczkomaty

Przegląd żarówek LED, które możesz zastosować w swoim domu: gwinty, rodzaje żarówek i oświetlenia
Przegląd żarówek LED, które możesz zastosować w swoim domu: gwinty, rodzaje żarówek i oświetlenia

Źródła światła, które są najbardziej znane obecnie to żarówki LED. Stanowią istotny element instalacji elektrycznej. Świecą światłem porównywalnym do słonecznego, dzięki temu, że składają się z ciała świecącego np. diody LED, a także ze szklanej oprawy. Do wyboru jest obecnie bardzo dużo żarówek, które powstają przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Pamiętaj o jednej zasadzie: wybierając żarówki LED dbasz o środowisko, zmniejszasz zużycie energii elektrycznej oraz inwestujesz w innowacyjną technologią. Czym jeszcze wyróżniają się żarówki ledowe?

Gwinty żarówek – jakie masz do wyboru? Przegląd wszystkich dostępnych rozwiązań

Gwint GU10 – wykorzystywany w punktowych oprawach oświetleniowych. Ich potoczna nazwa to żarówki halogenowe, ale warto wiedzieć, że z tym gwintem powstają także żarówki ledowe. Podstawową ich cechą charakterystyczną jest kierowanie strumienia światła ku dołowi. GU10 to określenia odnoszące się do rozstawu nóżek trzonka.

Gwint E14 – są to popularne żarówki LED z małym gwintem. Ich nazwa pochodzi od twórcy, czyli Eddisona. 14 to średnica gwintu. Są one przystosowane do pracy z napięciem 230V AC.

Gwint E27 – są to żarówki LED z dużym gwintem, które są wszystkim bardzo dobrze znane. Średnica gwintu wynosi 27 mm, a całość może pracować z napięciem 230V AC. Ich nazwa podobnie, jak żarówek z gwintem E14 pochodzi od nazwiska twórcy, czyli Eddisona.

Gwint AR111 – jest to żarówka o napięciu 12V, która wykorzystywana jest jako ściemnialne źródło światła. Posiada duży aluminiowy odbłyśnik i osłonę ograniczającą efekt olśnienia. Gwarantuje optymalne oświetlenie i małe rozproszenie światła. Pozwala w skuteczny sposób oświetlać konkretne przedmioty. Zwykle wykorzystywana jest w hotelach, sklepach, ale również w domach.

Żarówki LED – co musisz o nich wiedzieć?

Żarówki LED dostępne są w różnych wariantach, a ich budowa jest mocno zróżnicowana. Opiera się na diodach elektroluminescencyjnych, czyli LED. Najlepiej jest dobierać konkretny model do miejsca, w którym chcesz je zastosować. Do oświetlenia pokoju w zupełności wystarczy klasyczna żarówka z jedną diodą LED. Zwykle przybierają one kształt kuli lub bańki.

Dostępne są także przezroczyste oprawy ze spiralą wewnętrzną, w których znajduje się ledowy pasek. Gwarantują kąt świecenia na poziomie 270 stopni.

Technologia LED potrzebowała sporo czasu, aby zaskarbić sobie sympatię społeczeństwa, ale dziś żarówki LED są powszechnie stosowane w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Ich podstawową zaletą jest przede wszystkim energooszczędność, pobierają znacznie mniej prądu niż żarówki standardowe. Wyróżniają się najdłuższą żywotnością i sprawnością. Poza tym wydzielają mniej ciepła. Nie nagrzewają się i są przyjazne dla środowiska.

Zwróć uwagę na moc kupując żarówki LED

Podobnie jak przy zakupie żarówek tradycyjnych, kupując żarówki LED warto zwrócić uwagę na ich moc. Inne sprawdzą się do oświetlenia łazienki i kuchni, a inne salonu i sypialni. Żarówki LED pobierają znacznie mniej mocy niż tradycyjne, ale oświetlają pomieszczenia znacznie lepiej. Warto postawić na nowocześniejszy odpowiednik zamiast klasyczne rozwiązania.

Proporcja wygląda następująco:

  • 4 W żarówki LED = 40 W standardowej żarówki,
  • 6 W żarówki LED = 50 W standardowej żarówki,
  • 7 W żarówki LED = 60 W standardowej żarówki,
  • 8 W żarówki LED  = 66 W standardowej żarówki,
  • 10 W żarówki LED = 70 W standardowej żarówki,
  • 12 W żarówki LED = 75 W standardowej żarówki,
  • 18 W żarówki LED = 100 W standardowej żarówki.

Dziś możesz samodzielnie zdecydować, jaką moc będzie miała Twoja żarówka. Dopasujesz ją do potrzeb, jak i dostępnej powierzchni. W łazience najczęściej sprawdzają się żarówki 4-7 W, a w salonie znacznie mocniejsze: 12-18 W. Pamiętaj jednak, że nie jest to reguła. Żarówki muszą przede wszystkim pasować do oprawy, a także do Twoich upodobań oświetleniowych. Nie każdy lubi mocno rozświetlone wnętrza.

Jaką barwę światła posiadają żarówki LED?

Żarówki LED dostępne są w dużej palecie barw. Możesz dzięki temu precyzyjnie dobrać światło do konkretnego pomieszczenia. W łazience i gabinecie najczęściej sprawdza się światło chłodne, a ciepłe w salonie i pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu i odpoczynku. W przypadku zwykłej żarówki takiego efektu nie uzyskasz, ponieważ ma ona wyłącznie temperaturę barwową 2800 K, czyli ciepłą.

Żarówki LED możesz natomiast kupić w następujących odmianach:

  • do 2500 K – barwa bardzo ciepła,
  • 2500-3500 K – barwa ciepła,
  • 3500-4500 K – barwa neutralna,
  • 4500-5000 K – barwa chłodna,
  • 5000-6500 K – barwa zimna i nieprzyjemna.

Najczęściej kupowane są żarówki o temperaturze od 2500 do 4500 K.

Żarówki LED tylko jako światło dodatkowe?

Wiele osób nadal wybiera żarówki LED tylko jako oświetlenie dodatkowe. Jest jednak coraz większa grupa osób, które stosuje je przy głównym świetle. Jest to znacznie większa inwestycja, ale w dłuższej perspektywie zwraca się i pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Technologia LED jest powszechnie wykorzystywana przy produkcji oświetlenia dekoracyjnego. Dzięki niej taśma LED może ozdobić teren wokół Twojego domu i nadać mu wyjątkowy charakter.

Co można zarzucić żarówkom ledowym?

Osoby, które chciałyby zainwestować w żarówki LED zwykle zaznaczają, że odstrasza je cena. System oświetlenia LED nie należy do najtańszych, ale trzeba mieć na uwadze, że koszty zwracają się w dłuższej perspektywie podczas ich eksploatacji, ze względu na brak konieczności częstej wymiany (wykazują się bardzo długą żywotnością). Obniżają również w znaczący sposób zużycie energii elektrycznej.

Trzeba również wiedzieć, że żarówki LED są bardzo wrażliwe na temperatury zewnętrzne oraz znacznie gorzej działają w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. Jeżeli wybierzesz żarówkę o niewłaściwej temperaturze barwowej, może to być bardzo kłopotliwe. Niektóre diody LED emitują bardzo zimne światło, które zniekształca kolory w pomieszczeniu. Na szczęście powstaje coraz więcej modeli emitujących światło zbliżone do słonecznego.

do góry
  Facebook        Instagram        YouTube
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl