Przykładowe aranżacje lamp i oświetlenia do kuchni

Wybór lamp do kuchni to bardzo ważna sprawa, o której nie można zapominać podczas projektowania wnętrza. Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Sporo się w niej dzieje, przewija się przez nią dużo osób, dlatego bardzo ważne jest to, by była ona odpowiednio oświetlona.

Kuchenne oświetlenie powinno składać się z trzech części:

Światło centralne - zazwyczaj są to lampy sufitowe lub żyrandole, które oświetlają całe pomieszczenie.

Światło robocze – czyli lampy, którymi oświetlane są stanowiska robocze. Blaty i kuchenka. Tutaj źródło światła powinno padać punktowo, aby podnieść komfort pracy.

Światło dekoracyjne – lampy, które tworzą nastrój w kuchni. Często jest to energooszczędne źródło światła, które delikatnie oświetla pomieszczenie nawet wtedy, gdy nikogo w nim nie ma.

Lampy do kuchni powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale to nie wszystko. Kuchnia to miejsce, w którym domownicy spędzają naprawdę dużo czasu, powinna więc być nie tylko funkcjonalna, ale też ładna i urządzona tak, by każdy czuł się w niej dobrze. Kuchenne oświetlenie powinno pomagać w budowaniu odpowiedniego nastroju, powinno uzupełniać kuchenną aranżację i sprawiać, że będzie ona zachwycała również swoim wyglądem. Jak wybrać lampę odpowiednią do aranżacji? Oto kilka wskazówek.

Kuchnia skandynawska

Przytulne wnętrze pełne bieli i światła. Kuchnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim funkcjonalność w dobrym stylu. W takim wnętrzu nie może zabraknąć światła, dlatego bardzo ważne jest dobre oświetlenie.

Oprócz światła centralnego wybierz lampę nad kuchenną wyspę lub nad stół. Nad blatami umieść taśmy oświetleniowe, a jeśli kuchnia jest duża, na ścianie zamontuj jasny kinkiet, który doświetli kuchenną przestrzeń. Wybieraj lampy w jasnych kolorach, z elementami drewna lub ciepłego metalu, na przykład miedzi. Wybierz proste modele, które zachwycają swoją geometryczną formą.

kuchnia skandynawska - lampy wiszące

Lampy wiszące w kuchni - miedziane

Kuchnia industrialna

Już na wstępie warto zaznaczyć, że kuchnia industrialna wcale nie musi być surowa. Owszem, warto wykorzystać w niej elementy surowej cegły, betonu czy drewna. Na tym jednak nie koniec aranżacji. Bo właśnie do takiej bazy wkracza światło. Tak, w industrialnych aranżacjach jest ono niezwykle ważne. Lampy dające subtelne, ciepłe światło sprawiają, że nawet najbardziej surowe wnętrze staje się miłe i przytulne. Do kuchni industrialnej wybierz ciepły kolor światła. Jaka oprawa? Nie bój się przemysłowego designu. Lampy rodem z dawnych fabryk to doskonały wybór. Widoczne śrubki, lampy z drutu i metalu, to modele idealne. W połączeniu z drewnianym blatem stworzą niezwykły duet z charakterem.

kuchnia industrialna jakie oświetlenie wybrać

industrialne oświetlenie do kuchni

Kuchnia klasyczna

Klasyczny styl to przede wszystkim elegancja, która nigdy nie wyjdzie z mody. W takiej kuchni nie może zabraknąć drewnianych szafek ze zdobionymi frontami, witryny na piękną, porcelanową zastawę, a przede wszystkim pięknego oświetlenia. Tutaj wybierz modele nawiązujące do trendów sprzed lat. Szklane lampy z metalowymi okuciami lub tradycyjne żyrandole. Tutaj sprawdzają się też lampy z tradycyjnymi, tekstylnymi abażurami. Kolorystyka powinna nawiązywać do barwy szafek, uchwytów lub kuchennych sprzętów. Ważne, by znaleźć wspólny punkt i na nim oprzeć aranżację.

klasyczna kuchnia - jakie oświetlenie

oświetlenie kuchni w klasycznym stylu

Kuchnia nowoczesna

Geometryczne kształty, nowoczesne materiały, proste rozwiązania. Nowoczesna kuchnia ma być ładna, ale też funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu. Nie ma w niej miejsca na przesadne zdobienia. Dotyczy to również oświetlenia, które powinno mieć prostą formę i być wykonane z materiałów, które łatwo wyczyścić. Na przykład ze szkła lub z metalu. W nowoczesnej kuchni postaw na model lampy wiszącej. Zamontuj jedną lub kilka w szeregu. Najlepiej nad kuchenną wyspą lub stołem.

 

oświetlenie w kuchni nowoczesnej

kuchnia w nowoczesnym stylu - oświetlenie

Data dodania: 23.09.2019