Skontaktuj się z nami »    📞 Infolinia: 85 7434 288    📧 E-mail: sklep@halogen.pl
✔️ 89.000 pozytywnych opinii   ✔️ Darmowa dostawa od 490 zł   ✔️ 14 dni na zwrot
Producenci
Paczkomaty InPost

Inpost Paczkomaty

Co decyduje o wytrzymałości opraw wpuszczanych do łazienki?
Co decyduje o wytrzymałości opraw wpuszczanych do łazienki?

Funkcjonalne, a jednocześnie modne oprawy wpuszczane do łazienki zapewniają atrakcyjne oświetlenie, a jednocześnie sprawiają, że przestrzeń ma bardzo dobre walory użytkowe. Pamiętaj jednak, aby zdecydować się na modele o odpowiednim stopniu ochrony przed negatywnym wpływem wody, której w łazience nie brakuje.

Chcesz, aby oprawy wpuszczane, jakie wybierzesz odznaczały się najwyższą jakością? Przy zakupie zwracaj uwagę przede wszystkim na parametry techniczne, wodoszczelność. Najlepiej wybieraj oprawy hermetyczne, które odznaczają się najwyższym stopniem ochrony. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz na halogen.pl. Zagwarantują Ci kompleksowe oświetlenie.

Czym kierować się przy wyborze opraw wpuszczanych?

Urządzając łazienkę musisz przede wszystkim zastanowić się, jakiego oświetlenia potrzebujesz. Oprawy wpuszczane mogą stanowić główne źródło światła, ale jednocześnie mogą być również oświetleniem dodatkowym. Mogą w łazience pełnić różne funkcje:

  • wyznaczać strefy łazienkowe: użytkową i relaksu,
  • oświetlać najmniejsze zakamarki,
  • ozdabiać przestrzeń.

Warto podkreślić, że oprawy wpuszczane optycznie pomniejszają przestrzeń, dlatego najlepiej sprawdzają się w dużych łazienkach, w których chcesz zbudować przytulny klimat. Aby taki efekt uzyskać, musisz je w odpowiedni sposób skomponować. Losowe ich rozłożenie na suficie może wprowadzić chaos, a także skutkować koniecznością korzystania ze złego oświetlenia. Możesz uzyskać albo zbyt słabe, albo zbyt mocne światło, co estetycznie nie będzie wyglądało zbyt dobrze, a jednocześnie utrudni korzystanie z łazienki. Aby cieszyć się z pięknego wyglądu wnętrza, musisz oświetlenie bardzo dobrze rozplanować.

Stopień szczelności opraw łazienkowych

W łazience panują specyficzne warunki, do których należy dostosować oświetlenie. Największym wyzwaniem jest obecność wody oraz pary wodnej, które źle wpływają na działanie urządzeń elektrycznych, w tym oświetlenia. Nie musisz jednak martwić się, ponieważ do nabycia są oprawy wodoszczelne, które odznaczają się odpornością na wodę i parę wodną. Bardzo dobrze radzą sobie w wilgotnych, gorących wnętrzach takich jak łazienki czy kuchnie. Aby jednak takie oświetlenie zbudować, musisz szukać modeli z odpowiednim IP. Składa się z dwóch cyfr. Symbol ten informuje o stopniu szczelności lampy. Pierwsza z nich informuje o stopniu ochrony przed ciałami stałymi, a druga przed wnikaniem wody.

Jeżeli szukasz oświetlenia do łazienki, szczególnie ważne jest, aby ten drugi parametr był na jak najwyższym poziomie. Pamiętaj jednak, że każda łazienka jest podzielona na cztery strefy, w których stopień ochrony IP może być inny.

W strefie zero, w której znajduje się wanna lub prysznic musisz zastosować oświetlenie o minimalnej ochronie IP67 o obniżonym napięciu do 12VTakie oprawy są całkowicie odporne na pył i zalanie. W strefie pierwszej oddalonej od wanny o 2,25 m należy zastosować oświetlenie minimum IP44. Tuż za strefą pierwszą znajduje się strefa druga, w której napięcie sieciowe może wynosić 230V, a szczelność lamp może być równa IP44. Najmniejsze wymagania są w strefie trzeciej, w której stopień ochrony może wynosić zaledwie IP21. Jest to obszar oddalony czasem nawet o 3 metry od strefy 0.

Jaka barwa światła najlepsza do łazienki?

Decyzja o barwie światła jest kwestią indywidualną. Możesz wybrać zarówno barwę ciepłą, neutralną, jak i zimną. Jeżeli postawisz na wariant neutralny, musisz jednak wiedzieć, że przestrzeń będzie sprawiała wrażenie sterylnej. Jeżeli na takim efekcie Ci zależy, zdecyduj się na oprawy o barwie od 4000 do 4500K.

Jeżeli chcesz zbudować łazienkę w stylu romantycznym, rustykalnym, zalecamy wybrać oświetlenie o barwie ciepłej od 2700 do 3500K.

Łazienka w stylu romantycznym, rustykalnym - oświetlenie o barwie ciepłej

W jaki sposób możesz wykorzystać we wnętrzu oprawy wpuszczane?

Najczęściej oprawy wpuszczane montowane są w suficie. Stanowią ciekawą alternatywę dla lamp wiszących i innych efektownych lamp nowoczesnych. Docenią je przede wszystkim fani minimalistycznych rozwiązań, którzy chcą jednocześnie uzyskać spektakularny efekt.

Oprawy wpuszczane sprawdzają się znakomicie w przypadku wnętrz z podwieszanym sufitem. Udaje się je rozmieścić symetrycznie na całym obwodzie, tworząc bardzo ciekawy efekt rozgwieżdżonego nieba.

W zależności od tego, ile opraw zastosujesz, mogą pełnić funkcję oświetlenia głównego lub dodatkowego.

Przegląd opraw wodoszczelnych do zastosowania w łazience

W sklepie halogen.pl znajdziesz wiele ciekawych opraw, które znajdą zastosowanie w łazience. Poniżej prezentujemy kilka modeli, które możesz wykorzystać do stworzenia wyjątkowej aranżacji oświetleniowej w łazience.

https://halogen.pl/ebl-oprawa-ip65-max-35w-stal-p3823 - jest to oprawa, którą z powodzeniem możesz zastosować w strefie 0 znajdującej się najbliżej wanny lub prysznica, dzięki IP65. Oprawa została wykonana z aluminium ocynkowanego i dostępna jest w kolorze żelaza satynowego. Napięcie jakie posiada to 12 V, co gwarantuje bezpieczne użytkowanie.

Oświetlenie LED łazienkowe - aranżacja

https://halogen.pl/oprawa-wodoszczelna-ip44-oh-34-satyna-p10127 - sprawdzi się w strefie pierwszej i drugiej, w której wymagana jest oprawa o stopniu ochrony IP44. Ma maksymalną moc 35W i zasilanie 12V. Została wykonana ze stopu aluminium i ma kolor chrom mat.

https://halogen.pl/oprawa-wodoszczelna-ip44-oh-35-biala-p10281 - stopień ochrony jaki posiada to IP44. Oprawa o podwyższonej hermetyczności została wykonana ze stopu aluminium i jest dostępna w białym kolorze. Odstęp od oświetlanego obiektu musi wynosić w tym przypadku 0,5 m.

Oprawy wpuszczane do łazienki. Podsumowanie

  • Łazienka dzieli się na cztery strefy: 0, 1, 2, 3. W strefie 0 należy zastosować oprawy o najwyższym stopniu ochrony, czyli IP65. W strefie 1 i 2 zalecane jest IP44, a w strefie 3 IP21.
  • Przemyślane rozmieszczenie opraw wpuszczanych sprawi, że w łazience będzie odpowiednia ilość światła.
  • Do łazienki należy kupować wyłącznie oprawy wodoszczelne, a w strefie 0 i 1 trzeba zastosować oprawy o obniżonym napięciu do 12V.

Szeroki wybór opraw wpuszczanych wodoszczelnych znajdziesz w sklepie internetowym Halogen.pl.

do góry
  Facebook        Instagram        YouTube
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl